Vicor Corporation V24A48T300BL
V24A48T300BL picture photo
Mfg. Part Number
V24A48T300BL
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W
Datasheet Download
V24A48T300BL.pdf
Availability of V24A48T300BL
QUANTITY
V24A48T300BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A48T300BL
Internal Part NumberEIS-V24A48T300BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.1%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A48T300BL
Related LinksV24A48, V24A48T300BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A48T300BL Details Description
Related parts for V24A48T300BL
FIXED IND 330UH 330MA 1.36 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 WW datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 5% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 28.4 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
2W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf