Vicor Corporation V24A5E300BG3
V24A5E300BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V24A5E300BG3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V24A5E300BG3.pdf
Availability of V24A5E300BG3
QUANTITY
V24A5E300BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A5E300BG3
Internal Part NumberEIS-V24A5E300BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency84.4%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A5E300BG3
Related LinksV24A5E, V24A5E300BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A5E300BG3 Details Description
Related parts for V24A5E300BG3
RES SMD 11.8K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC CTRLR HOTSWAP HV LATCH 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU ARM7 256K FLASH 144-TQFP datasheet.pdf
CARDEDGE 36POS .156 BLACK datasheet.pdf