Vicor Corporation V24A5T300BN3
V24A5T300BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V24A5T300BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V24A5T300BN3.pdf
Availability of V24A5T300BN3
QUANTITY
V24A5T300BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A5T300BN3
Internal Part NumberEIS-V24A5T300BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.4%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A5T300BN3
Related LinksV24A5T, V24A5T300BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A5T300BN3 Details Description
Related parts for V24A5T300BN3
JUMPER-H9992TR/A3047L/X 3" datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES MO 1W 27 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES SMD 0.0 OHM JUMPER 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 30POS datasheet.pdf