Vicor Corporation V24A5T300BS3
V24A5T300BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V24A5T300BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V24A5T300BS3.pdf
Availability of V24A5T300BS3
QUANTITY
V24A5T300BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A5T300BS3
Internal Part NumberEIS-V24A5T300BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.4%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A5T300BS3
Related LinksV24A5T, V24A5T300BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A5T300BS3 Details Description
Related parts for V24A5T300BS3
RES SMD 4.3K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS STR PCB PRSFT datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 54POS datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 15W datasheet.pdf
RES 13.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
GEN PURPOSE WHEEL 12X4X5" 4A MED datasheet.pdf
CONN RECEPT 60POS 2.5MM datasheet.pdf