Vicor Corporation V24B12C150BN
V24B12C150BN picture photo
Mfg. Part Number
V24B12C150BN
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V24B12C150BN.pdf
Availability of V24B12C150BN
QUANTITY
V24B12C150BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B12C150BN
Internal Part NumberEIS-V24B12C150BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B12C150BN
Related LinksV24B12, V24B12C150BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B12C150BN Details Description
Related parts for V24B12C150BN
IC REG LDO 2.8V 0.12A SOT23-5 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ 8DIP datasheet.pdf
IC COUNTER BIN 4BIT SYNCH 20SOIC datasheet.pdf
LED CBI 3MM TRI-LEVEL ARRAY datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-DHVQFN datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
TVS DIODE 43.6VWM 73.61VC AXIAL datasheet.pdf
OSC TCXO 20.000MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf
TERMINAL,COPALUM R 8 10MM datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST ADJ 2A 24TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 100PF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf