Vicor Corporation V24B12E150BL
V24B12E150BL picture photo
Mfg. Part Number
V24B12E150BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V24B12E150BL.pdf
Availability of V24B12E150BL
QUANTITY
V24B12E150BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B12E150BL
Internal Part NumberEIS-V24B12E150BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B12E150BL
Related LinksV24B12, V24B12E150BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B12E150BL Details Description
Related parts for V24B12E150BL
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC DGTL POT 2CH 50K 16UTQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf