Vicor Corporation V24B12H250BG3
V24B12H250BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V24B12H250BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W
Datasheet Download
V24B12H250BG3.pdf
Availability of V24B12H250BG3
QUANTITY
V24B12H250BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B12H250BG3
Internal Part NumberEIS-V24B12H250BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.8A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.9%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B12H250BG3
Related LinksV24B12, V24B12H250BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B12H250BG3 Details Description
Related parts for V24B12H250BG3
INVERTER DIMMING DUAL 12V 7MA datasheet.pdf
CABLE 2COND 28AWG GRY SHLD 1000' datasheet.pdf
RES 397K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES 63.4 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN INSERT SHELL RCPT CABLE datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE PIN datasheet.pdf