Vicor Corporation V24B12M200BS3
V24B12M200BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V24B12M200BS3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W
Datasheet Download
V24B12M200BS3.pdf
Availability of V24B12M200BS3
QUANTITY
V24B12M200BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B12M200BS3
Internal Part NumberEIS-V24B12M200BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B12M200BS3
Related LinksV24B12, V24B12M200BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B12M200BS3 Details Description
Related parts for V24B12M200BS3
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SSOP datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 28.7 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
EDGECARD 112POS .050 SMD W/POSTS datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A 20HTSSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
7000UF 150V 76X130 85C ST datasheet.pdf