Vishay/Dale M55342H03B10E0PT5
M55342H03B10E0PT5 picture photo
Mfg. Part Number
M55342H03B10E0PT5
Brief Description
RES SMD 10K OHM 1% 1/5W 1005
Datasheet Download
M55342H03B10E0PT5.pdf
Availability of M55342H03B10E0PT5
QUANTITY
M55342H03B10E0PT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H03B10E0PT5
Internal Part NumberEIS-M55342H03B10E0PT5
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1005
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1005
Supplier Device Package1005
Size / Dimension0.105" L x 0.050" W (2.67mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H03B10E0PT5
Related LinksM55342H0, M55342H03B10E0PT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H03B10E0PT5 Details Description
Related parts for M55342H03B10E0PT5
CONN PLUG 3 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZE16 PG21 datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR DF5A datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONVOLUTED TUBING 1 1/2'' datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf