Vicor Corporation V24B12M250BG3
V24B12M250BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V24B12M250BG3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W
Datasheet Download
V24B12M250BG3.pdf
Availability of V24B12M250BG3
QUANTITY
V24B12M250BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B12M250BG3
Internal Part NumberEIS-V24B12M250BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.8A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.9%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B12M250BG3
Related LinksV24B12, V24B12M250BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B12M250BG3 Details Description
Related parts for V24B12M250BG3
TWIST-LOK 1.03" datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 39.2K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 22POS 30AU datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 620 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 168POS W/O POST SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf