Vicor Corporation V24B12M250BG3
V24B12M250BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V24B12M250BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W
Datasheet Download
V24B12M250BG3.pdf
Availability of V24B12M250BG3
QUANTITY
V24B12M250BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B12M250BG3
Internal Part NumberEIS-V24B12M250BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.8A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.9%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B12M250BG3
Related LinksV24B12, V24B12M250BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B12M250BG3 Details Description
Related parts for V24B12M250BG3
CAP TANT 15UF 10V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 2.5MHZ 14DIP datasheet.pdf
IC TXRX 16-BIT 3-ST 48-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 10.7 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN D-SUB PLUG HSING 8C8 MIX datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 160POS .050" datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
GALVANIZED PANEL FOR 36X24 ENCL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 500MA 125V datasheet.pdf
CONN 2POS POKE-IN 18-26AWG datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 10A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf