Vicor Corporation V24B15E150BG
V24B15E150BG picture photo
Mfg. Part Number
V24B15E150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V24B15E150BG.pdf
Availability of V24B15E150BG
QUANTITY
V24B15E150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B15E150BG
Internal Part NumberEIS-V24B15E150BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.6%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B15E150BG
Related LinksV24B15, V24B15E150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B15E150BG Details Description
Related parts for V24B15E150BG
CONN HEADER 35POS T/H R/A GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 160POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 R/A PCB datasheet.pdf