Vicor Corporation V24B15H150BL3
V24B15H150BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V24B15H150BL3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V24B15H150BL3.pdf
Availability of V24B15H150BL3
QUANTITY
V24B15H150BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B15H150BL3
Internal Part NumberEIS-V24B15H150BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.6%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B15H150BL3
Related LinksV24B15, V24B15H150BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B15H150BL3 Details Description
Related parts for V24B15H150BL3
SAW FILTER DCS 1842 MHZ 50/150 datasheet.pdf
IC REG BUCK 3V 2A SYNC 14-TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 230MA 3.12 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER VERT GOLD 16POS datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE BLUE datasheet.pdf
IC UP-PROG CLK MULTIPLIER 36-QFN datasheet.pdf
ROTARY NON-CONTACT ANALOG SENSOR datasheet.pdf
AC FAN MOTOR datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V datasheet.pdf
EMI FILTER BEADS 61 OHM 1600MA 2 datasheet.pdf
12MHz 20V/us G=1,2,4,8 Programmable Gain iCMOS Instrumentation Amplifier IC datasheet.pdf