Vicor Corporation V24B15T200BL2
V24B15T200BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V24B15T200BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W
Datasheet Download
V24B15T200BL2.pdf
Availability of V24B15T200BL2
QUANTITY
V24B15T200BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B15T200BL2
Internal Part NumberEIS-V24B15T200BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.33A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.6%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B15T200BL2
Related LinksV24B15, V24B15T200BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B15T200BL2 Details Description
Related parts for V24B15T200BL2
OSC 5.0V PROG CMOS PWRDN 100PPM datasheet.pdf
MAT DUAL LAYER SKY BLUE 30"X30' datasheet.pdf
34-QKE DIL PCB CONN datasheet.pdf
IC SRAM 512KBIT 10NS 44TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS 7.62MM BLACK datasheet.pdf
FIXED IND 3.3MH 85MA 24 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 5.2PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf