Vicor Corporation V24B24M200B
V24B24M200B picture photo
Mfg. Part Number
V24B24M200B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W
Datasheet Download
V24B24M200B.pdf
Availability of V24B24M200B
QUANTITY
V24B24M200B Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B24M200B
Internal Part NumberEIS-V24B24M200B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B24M200B
Related LinksV24B2, V24B24M200B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B24M200B Details Description
Related parts for V24B24M200B
RES 12 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
KIT 10EA 15 POPULAR ZENER DIODES datasheet.pdf
E2GO CELL PHONE CHARGER SPRINT datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 22POS datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 126 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf