Vicor Corporation V24B36E200BG3
V24B36E200BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V24B36E200BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W
Datasheet Download
V24B36E200BG3.pdf
Availability of V24B36E200BG3
QUANTITY
V24B36E200BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B36E200BG3
Internal Part NumberEIS-V24B36E200BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.55A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B36E200BG3
Related LinksV24B36, V24B36E200BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B36E200BG3 Details Description
Related parts for V24B36E200BG3
CONN CARDEDGE 36POS .156 GREEN datasheet.pdf
IC RS485 TRANSCEIVER LP 8-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SRL 10UMAX datasheet.pdf
MULTI-PAIR 38COND 30AWG 1000' datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CML HIGH 7PPM datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 1.5GHZ 8TSSOP datasheet.pdf