Vicor Corporation V24B3V3E100BG3
V24B3V3E100BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V24B3V3E100BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W
Datasheet Download
V24B3V3E100BG3.pdf
Availability of V24B3V3E100BG3
QUANTITY
V24B3V3E100BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B3V3E100BG3
Internal Part NumberEIS-V24B3V3E100BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.3A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency81.4%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B3V3E100BG3
Related LinksV24B3V3, V24B3V3E100BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B3V3E100BG3 Details Description
Related parts for V24B3V3E100BG3
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 4.5-9VIN +/-15V datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 80MHZ 8USON datasheet.pdf
FIXED IND 82MH 16.6MA 605 OHM TH datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf