Vicor Corporation V24B48C250BF
V24B48C250BF picture photo
Mfg. Part Number
V24B48C250BF
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W
Datasheet Download
V24B48C250BF.pdf
Availability of V24B48C250BF
QUANTITY
V24B48C250BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B48C250BF
Internal Part NumberEIS-V24B48C250BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.2A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency89.1%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B48C250BF
Related LinksV24B48, V24B48C250BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B48C250BF Details Description
Related parts for V24B48C250BF
IC MPU/RESET CIRC 2.10V SC70-4 datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP 3.3V 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FUSE DUAL ELEMENT 90A 600V datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 1.8KV 49A DO203 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS WALL MT PINS datasheet.pdf
ANT NANOANT GPS EMB EVAL BD SMA datasheet.pdf
SOLID WALL DUCT 2X2 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 15POS JAM NUT SKT datasheet.pdf