Vicor Corporation V24B6V5M200BL
V24B6V5M200BL picture photo
Mfg. Part Number
V24B6V5M200BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W
Datasheet Download
V24B6V5M200BL.pdf
Availability of V24B6V5M200BL
QUANTITY
V24B6V5M200BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B6V5M200BL
Internal Part NumberEIS-V24B6V5M200BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 16.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.8A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency84.6%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B6V5M200BL
Related LinksV24B6V, V24B6V5M200BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B6V5M200BL Details Description
Related parts for V24B6V5M200BL
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10V 20% 1611 datasheet.pdf
TAPE COLORED FILM 24MMX66M BLK datasheet.pdf
EVALUATION MODULE FOR ADUM4160 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD RA/SLOT/STDF datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf