Vicor Corporation V24B6V5T200BL3
V24B6V5T200BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V24B6V5T200BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W
Datasheet Download
V24B6V5T200BL3.pdf
Availability of V24B6V5T200BL3
QUANTITY
V24B6V5T200BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B6V5T200BL3
Internal Part NumberEIS-V24B6V5T200BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 16.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.8A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.6%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B6V5T200BL3
Related LinksV24B6V5, V24B6V5T200BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B6V5T200BL3 Details Description
Related parts for V24B6V5T200BL3
CAP CER 0.022UF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 30UF 5% 900VDC RAD 4LD datasheet.pdf
MICRO-D RCPT 9POS PIN 36" WIRE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 226 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 300W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
A/L UNIV HDR 14P RA SHT LAT datasheet.pdf
IC MUX DUAL 4CH LATCHUP 16LFCSP datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRGHT datasheet.pdf