Vicor Corporation V24C12C150BG
V24C12C150BG picture photo
Mfg. Part Number
V24C12C150BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V24C12C150BG.pdf
Availability of V24C12C150BG
QUANTITY
V24C12C150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C12C150BG
Internal Part NumberEIS-V24C12C150BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.4%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C12C150BG
Related LinksV24C12, V24C12C150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C12C150BG Details Description
Related parts for V24C12C150BG
IC CONTROLLER HOTSWAP ADJ 16SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CHROMALIT SQUARE 80CRI 40X40MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 274 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUS 600V RENEWABLE CLS H 30A datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf