Vicor Corporation V24C12C150BL3
V24C12C150BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V24C12C150BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V24C12C150BL3.pdf
Availability of V24C12C150BL3
QUANTITY
V24C12C150BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C12C150BL3
Internal Part NumberEIS-V24C12C150BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.4%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C12C150BL3
Related LinksV24C12, V24C12C150BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C12C150BL3 Details Description
Related parts for V24C12C150BL3
DUCT SLOT PVC BLK 4X5"X 6' datasheet.pdf
MKR WIRE CLIP ON B/W 300 PC datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT HSG .110 3POS NATRL datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP 50V 0.1A SMINI6 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 20A TO247 datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf