Vicor Corporation V24C12E100BN
V24C12E100BN picture photo
Mfg. Part Number
V24C12E100BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W
Datasheet Download
V24C12E100BN.pdf
Availability of V24C12E100BN
QUANTITY
V24C12E100BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C12E100BN
Internal Part NumberEIS-V24C12E100BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency85.8%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C12E100BN
Related LinksV24C12, V24C12E100BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C12E100BN Details Description
Related parts for V24C12E100BN
IDC CABLE - MDL50K/MC50G/MDL50K datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.4A 60 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 57.6 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.5A SOT223-3 datasheet.pdf
RES SMD 56.2 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
H48-6 SHEET 300X300X0.23MM datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf