Vicor Corporation V24C12H100BN
V24C12H100BN picture photo
Mfg. Part Number
V24C12H100BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W
Datasheet Download
V24C12H100BN.pdf
Availability of V24C12H100BN
QUANTITY
V24C12H100BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C12H100BN
Internal Part NumberEIS-V24C12H100BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85.8%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C12H100BN
Related LinksV24C12, V24C12H100BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C12H100BN Details Description
Related parts for V24C12H100BN
TRANS PNP 12V 0.5A SSMINI3P datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN 09VOUT datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 2.0 4 Position Board Cutout, Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SOD123 datasheet.pdf
RES 1.05M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
16MM SS ROBUST SWITCH datasheet.pdf