Vicor Corporation V24C12M150BG
V24C12M150BG picture photo
Mfg. Part Number
V24C12M150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V24C12M150BG.pdf
Availability of V24C12M150BG
QUANTITY
V24C12M150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C12M150BG
Internal Part NumberEIS-V24C12M150BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.4%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C12M150BG
Related LinksV24C12, V24C12M150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C12M150BG Details Description
Related parts for V24C12M150BG
RES SMD 75K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 2.1A STRAP datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20SSOP datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 80A D2PAK datasheet.pdf
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC AXIAL datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 75PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 28A TO252 datasheet.pdf