Vicor Corporation V24C12M150BG3
V24C12M150BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V24C12M150BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V24C12M150BG3.pdf
Availability of V24C12M150BG3
QUANTITY
V24C12M150BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C12M150BG3
Internal Part NumberEIS-V24C12M150BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.4%
Power (Watts) - Max150W