Vicor Corporation V24C12T100BG2
V24C12T100BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V24C12T100BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W
Datasheet Download
V24C12T100BG2.pdf
Availability of V24C12T100BG2
QUANTITY
V24C12T100BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C12T100BG2
Internal Part NumberEIS-V24C12T100BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85.8%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C12T100BG2
Related LinksV24C12, V24C12T100BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C12T100BG2 Details Description
Related parts for V24C12T100BG2
FIXED IND 470NH 330MA 560 MOHM datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV TRI-STATE 8DIP datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS M10 4-20MA datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 4PDT datasheet.pdf
06 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf