Vicor Corporation V24C15C100B3
V24C15C100B3 picture photo
Mfg. Part Number
V24C15C100B3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W
Datasheet Download
V24C15C100B3.pdf
Availability of V24C15C100B3
QUANTITY
V24C15C100B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C15C100B3
Internal Part NumberEIS-V24C15C100B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.67A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C15C100B3
Related LinksV24C15, V24C15C100B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C15C100B3 Details Description
Related parts for V24C15C100B3
Connector Receptacle, Bottom Entry 3 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TERMINAL WRAPOST BR-360 .527" datasheet.pdf
Connector Receptacle 46 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN FFC/FPC RCPT HSG 32POS 2.54 datasheet.pdf
RES 4.3 OHM 15W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 1% 0.4W 0204 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3500K 2SMD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 6.3V 10% 1411 datasheet.pdf