Vicor Corporation V24C15E150BN
V24C15E150BN picture photo
Mfg. Part Number
V24C15E150BN
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V24C15E150BN.pdf
Availability of V24C15E150BN
QUANTITY
V24C15E150BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C15E150BN
Internal Part NumberEIS-V24C15E150BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89.3%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C15E150BN
Related LinksV24C15, V24C15E150BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C15E150BN Details Description
Related parts for V24C15E150BN
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC HOT-SWAP SWITCH -48V 8-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 1M M12 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 120 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 133K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SNG ROW TPA DBL LOCK PLATE 3 POS datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT PIN datasheet.pdf