Vicor Corporation V24C15H150BG2
V24C15H150BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V24C15H150BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V24C15H150BG2.pdf
Availability of V24C15H150BG2
QUANTITY
V24C15H150BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C15H150BG2
Internal Part NumberEIS-V24C15H150BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.3%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C15H150BG2
Related LinksV24C15, V24C15H150BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C15H150BG2 Details Description
Related parts for V24C15H150BG2
MOSFET P-CH 100V 7.7A TO220FP datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT .1A 180GF PCB datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS HOUSING SL-156 datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 4.94"LX3.17"W datasheet.pdf
4.2MM WTB RAHDR W/O MNTFLG datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 14POS DUAL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V DO41 datasheet.pdf