Vicor Corporation V24C15T100BN2
V24C15T100BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V24C15T100BN2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W
Datasheet Download
V24C15T100BN2.pdf
Availability of V24C15T100BN2
QUANTITY
V24C15T100BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C15T100BN2
Internal Part NumberEIS-V24C15T100BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.67A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C15T100BN2
Related LinksV24C15, V24C15T100BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C15T100BN2 Details Description
Related parts for V24C15T100BN2
FLEX CABLE - AFG16G/AF16/AFG16G datasheet.pdf
CONN SMT TIN datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PULL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS STR 5MM datasheet.pdf
IC FPGA 620 I/O 896FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
350 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
MOD IPM SLLIMM 30A 600V 25SDIP datasheet.pdf