Vicor Corporation V24C15T50BS
V24C15T50BS picture photo
Mfg. Part Number
V24C15T50BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W
Datasheet Download
V24C15T50BS.pdf
Availability of V24C15T50BS
QUANTITY
V24C15T50BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C15T50BS
Internal Part NumberEIS-V24C15T50BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.33A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.5%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C15T50BS
Related LinksV24C1, V24C15T50BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C15T50BS Details Description
Related parts for V24C15T50BS
RES SMD 20 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FIFO 4096X18 12NS 32PLCC datasheet.pdf
CONN HEADER BP 240POS 16COL GOLD datasheet.pdf
LED XLAMP CXA1507 8.9MM WHT datasheet.pdf
CONN HDR 39POS 0.200 T/H GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 171MA 10.5 OHM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 10K OHM 8SOIC datasheet.pdf
IC CLK GEN LVDS/LVPECL 40VFQFN datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 50V 0.28A SOT563 datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 310VAC AXIAL datasheet.pdf
CBL 20" 1CH LVDS 20PIN TO 1.25MM datasheet.pdf