Vicor Corporation V24C24H50BS2
V24C24H50BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V24C24H50BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W
Datasheet Download
V24C24H50BS2.pdf
Availability of V24C24H50BS2
QUANTITY
V24C24H50BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C24H50BS2
Internal Part NumberEIS-V24C24H50BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.6%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C24H50BS2
Related LinksV24C24, V24C24H50BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C24H50BS2 Details Description
Related parts for V24C24H50BS2
FUSE BOARD MOUNT 1.6A 250VAC RAD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.3A SOT23L-6 datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IGBT 1200V 80A 483W TO247-3 datasheet.pdf
WIREWAY 3" NIPPLE 2.5X2.5" datasheet.pdf
IO NICU PTAFG PU V0 REC datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN CIC TOP 30POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15, 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf