Vicor Corporation V24C28C100BG3
V24C28C100BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V24C28C100BG3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W
Datasheet Download
V24C28C100BG3.pdf
Availability of V24C28C100BG3
QUANTITY
V24C28C100BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C28C100BG3
Internal Part NumberEIS-V24C28C100BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.57A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C28C100BG3
Related LinksV24C28, V24C28C100BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C28C100BG3 Details Description
Related parts for V24C28C100BG3
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A SOT223-6 datasheet.pdf
HEADER OPEN .025"DIA .400 28POS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 34POS 5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS INLINE PIN datasheet.pdf