Vicor Corporation V24C28T50B
V24C28T50B picture photo
Mfg. Part Number
V24C28T50B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W
Datasheet Download
V24C28T50B.pdf
Availability of V24C28T50B
QUANTITY
V24C28T50B Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C28T50B
Internal Part NumberEIS-V24C28T50B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.78A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C28T50B
Related LinksV24C2, V24C28T50B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C28T50B Details Description
Related parts for V24C28T50B
TRIMMER 100K OHM 0.75W TH datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 300KSPS 24-QSOP datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MODULAR CBL STRAIGHT 5' datasheet.pdf
RES 59K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf