Vicor Corporation V24C36C50BG3
V24C36C50BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V24C36C50BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W
Datasheet Download
V24C36C50BG3.pdf
Availability of V24C36C50BG3
QUANTITY
V24C36C50BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C36C50BG3
Internal Part NumberEIS-V24C36C50BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.39A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C36C50BG3
Related LinksV24C36, V24C36C50BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C36C50BG3 Details Description
Related parts for V24C36C50BG3
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 20POS .156 datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 8PWR 20SGL 1.57MM datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
IC CONV DC/DC 400MA HIEFF 12MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 4K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf