Eaton (formerly Cooper Bussmann) PTR060V0065-TR1
PTR060V0065-TR1 picture photo
Mfg. Part Number
PTR060V0065-TR1
Brief Description
PTC RESETTABLE RADIAL 60V 0.65A
Datasheet Download
PTR060V0065-TR1.pdf
Availability of PTR060V0065-TR1
QUANTITY
PTR060V0065-TR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTR060V0065-TR1
Internal Part NumberEIS-PTR060V0065-TR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesPolyTron PTR060V
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max60V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)650mA
Current - Trip (It)1.3A
R Min/Max0.310 ~ 0.480 Ohm
Time to Trip5.3s
Package / CaseRadial, Disc
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTR060V0065-TR1
Related LinksPTR060V, PTR060V0065-TR1 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
PTR060V0065-TR1 Details Description
Related parts for PTR060V0065-TR1
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 52LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FUSE 125A 700V BOLT-ON datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 80mA Backlight 32-VQFN (5x5) datasheet.pdf
RES SMD 2.32 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
FOAM LOW DENSITY DISSIPATIVE datasheet.pdf
RES 58.3K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CABLE CAT5E 1M OUTDOOR datasheet.pdf
FUSE 3.6KV 3.15A VT 1410 datasheet.pdf