Vicor Corporation V24C36E50BG3
V24C36E50BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V24C36E50BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W
Datasheet Download
V24C36E50BG3.pdf
Availability of V24C36E50BG3
QUANTITY
V24C36E50BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C36E50BG3
Internal Part NumberEIS-V24C36E50BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.39A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max50W