Vicor Corporation V24C3V3E50BL
V24C3V3E50BL picture photo
Mfg. Part Number
V24C3V3E50BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W
Datasheet Download
V24C3V3E50BL.pdf
Availability of V24C3V3E50BL
QUANTITY
V24C3V3E50BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C3V3E50BL
Internal Part NumberEIS-V24C3V3E50BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15.15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency79.2%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C3V3E50BL
Related LinksV24C3V, V24C3V3E50BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C3V3E50BL Details Description
Related parts for V24C3V3E50BL
CAP FILM 270PF 10% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER FPC .4MM 30POS SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.6 OHM 5% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
IC ANLG SWITCH SPST SOT23-5 datasheet.pdf
RES 21.3K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 210K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 91PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf