Vicor Corporation V24C3V3E50BL3
V24C3V3E50BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V24C3V3E50BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W
Datasheet Download
V24C3V3E50BL3.pdf
Availability of V24C3V3E50BL3
QUANTITY
V24C3V3E50BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C3V3E50BL3
Internal Part NumberEIS-V24C3V3E50BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15.15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency79.2%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C3V3E50BL3
Related LinksV24C3V, V24C3V3E50BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C3V3E50BL3 Details Description
Related parts for V24C3V3E50BL3
CONN HEADER .100 SNGL STR 5POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV DARL W/BASE 6DIP datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.45A 180 MOHM datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 254 TYPED 6POS datasheet.pdf
RES 42.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.66 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf