Vicor Corporation V24C3V3H75BF2
V24C3V3H75BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V24C3V3H75BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V24C3V3H75BF2.pdf
Availability of V24C3V3H75BF2
QUANTITY
V24C3V3H75BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C3V3H75BF2
Internal Part NumberEIS-V24C3V3H75BF2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.72A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C3V3H75BF2
Related LinksV24C3V, V24C3V3H75BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C3V3H75BF2 Details Description
Related parts for V24C3V3H75BF2
RES ARRAY 3 RES 27 OHM 6SIP datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 16V AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.4A SYNC TSOT23 datasheet.pdf
RES 1.8M OHM 1/4W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS T/H R/A TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 8COND 22AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR 1.5% 8-MSOP datasheet.pdf
TERM RING INS LARGE WIRE datasheet.pdf
OSC VCTCXO 40.000MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf