Vicor Corporation V24C3V3M75B3
V24C3V3M75B3 picture photo
Mfg. Part Number
V24C3V3M75B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V24C3V3M75B3.pdf
Availability of V24C3V3M75B3
QUANTITY
V24C3V3M75B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C3V3M75B3
Internal Part NumberEIS-V24C3V3M75B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.72A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C3V3M75B3
Related LinksV24C3V, V24C3V3M75B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C3V3M75B3 Details Description
Related parts for V24C3V3M75B3
FUSE BOARD MNT 800MA 250VAC RAD datasheet.pdf
CONN HEADER 3MM 3POS R/A TIN SMD datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL YLW/YLW DIFF datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 354MA 1.6 OHM SMD datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf