Vicor Corporation V24C48E150BN3
V24C48E150BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V24C48E150BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V24C48E150BN3.pdf
Availability of V24C48E150BN3
QUANTITY
V24C48E150BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C48E150BN3
Internal Part NumberEIS-V24C48E150BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.1A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C48E150BN3
Related LinksV24C48, V24C48E150BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C48E150BN3 Details Description
Related parts for V24C48E150BN3
IC DESERIALIZER 48BIT 100-TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 357K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE STRIPPER V BLOCK-BLUE datasheet.pdf
OSC XO 156.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 15VC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 180W datasheet.pdf