Vicor Corporation V24C48E50B
V24C48E50B picture photo
Mfg. Part Number
V24C48E50B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W
Datasheet Download
V24C48E50B.pdf
Availability of V24C48E50B
QUANTITY
V24C48E50B Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C48E50B
Internal Part NumberEIS-V24C48E50B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.04A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.2%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C48E50B
Related LinksV24C4, V24C48E50B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C48E50B Details Description
Related parts for V24C48E50B
HEATSINK TO-220 CLIP-ON BLK datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1.5A TO220-3 datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK FORGED 40X40X12MM datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
USB TYPE A RCPT PNL MT CORD 5M datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 15A 125V datasheet.pdf
BNB ZACK STRIP 10-SECTION datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf