Vicor Corporation V24C48T100BL2
V24C48T100BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V24C48T100BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W
Datasheet Download
V24C48T100BL2.pdf
Availability of V24C48T100BL2
QUANTITY
V24C48T100BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C48T100BL2
Internal Part NumberEIS-V24C48T100BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.7%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C48T100BL2
Related LinksV24C48, V24C48T100BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C48T100BL2 Details Description
Related parts for V24C48T100BL2
IC VREF SHUNT 4.096V TO92-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
IC BUFF TRI-ST HEX N-INV 16DIP datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 71POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
BOARD ADAPTER AS5040 datasheet.pdf
RES SMD 24.3K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
PUNCH RD 1.250 31.7MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 5A datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf