| Internal Part Number | EIS-V275LS20APX2855 | |
| Standard Package | 500 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Series | LS | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Varistor Voltage (Min) | 387V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 430V | |
| Varistor Voltage (Max) | 473V | |
| Current - Surge | 4.5kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 275VAC | |
| Maximum DC Volts | 369VDC | |
| Energy | 75J | |
| Package / Case | Disc 14mm | |