Littelfuse V275LU10
V275LU10 picture photo
Mfg. Part Number
V275LU10
Brief Description
VARISTOR 389V 2.5KA DISC 10MM
Datasheet Download
V275LU10.pdf
Availability of V275LU10
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
V275LU10 Order Process
Ship out your order
Specifications of V275LU10
Internal Part NumberEIS-V275LU10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesLU
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)387V
Varistor Voltage (Typ)430V
Varistor Voltage (Max)473V
Current - Surge2.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts275VAC
Maximum DC Volts369VDC
Energy45J
Package / CaseDisc 10mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V275LU10
Related LinksV275, V275LU10 Datasheet, Littelfuse Distributor
V275LU10 Details Description
Related parts for V275LU10
DIP CODED ROTARY SWITCH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
LED PMI SNAP-IN RED PVC FREE datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
FERRITE CORE E 201NH N27 datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR GT13 ACCESSORY datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf