Littelfuse V27ZC2PX2855
V27ZC2PX2855 picture photo
Mfg. Part Number
V27ZC2PX2855
Brief Description
VARISTOR 23V 500A DISC 10MM
Datasheet Download
V27ZC2PX2855.pdf
Availability of V27ZC2PX2855
QUANTITY
V27ZC2PX2855 Order Process
Ship out your order
Specifications of V27ZC2PX2855
Internal Part NumberEIS-V27ZC2PX2855
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesZC
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)24.3V
Varistor Voltage (Typ)27V
Varistor Voltage (Max)29.7V
Current - Surge500A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts17VAC
Maximum DC Volts22VDC
Energy2.5J
Package / CaseDisc 10mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V27ZC2PX2855
Related LinksV27ZC2, V27ZC2PX2855 Datasheet, Littelfuse Distributor
V27ZC2PX2855 Details Description
Related parts for V27ZC2PX2855
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ7 PG29 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1.5A TO220-5 datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 12 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 106 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TRANSFORMER CURRENT 30.0 AMP datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 10POS 1MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CARD MARKER WIRE SOLID datasheet.pdf
RJ45 STACKED LED 8 PORT datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf