Vicor Corporation V28A12H200BG
V28A12H200BG picture photo
Mfg. Part Number
V28A12H200BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W
Datasheet Download
V28A12H200BG.pdf
Availability of V28A12H200BG
QUANTITY
V28A12H200BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V28A12H200BG
Internal Part NumberEIS-V28A12H200BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28A12H200BG
Related LinksV28A12, V28A12H200BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28A12H200BG Details Description
Related parts for V28A12H200BG
SOCKET ADAPTER SOIC TO 24DIP 0.6 datasheet.pdf
IC UP SUPERVISOR W/WDT 8-TSSOP datasheet.pdf
8P 2.5/.54 AMP-ULTREX REC HSG datasheet.pdf
CABLE MICROPHONE 18COND 18AWG datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 62PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 35V 2915 datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
CAP FILM 68 NF 10% 310VAC RADIAL datasheet.pdf