Vicor Corporation V28A28H200BL2
V28A28H200BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V28A28H200BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W
Datasheet Download
V28A28H200BL2.pdf
Availability of V28A28H200BL2
QUANTITY
V28A28H200BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28A28H200BL2
Internal Part NumberEIS-V28A28H200BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)7.14A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28A28H200BL2
Related LinksV28A28, V28A28H200BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28A28H200BL2 Details Description
Related parts for V28A28H200BL2
CONN RCPT AUDIO 5POS MALE datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS 3.5MM SMD .5MM datasheet.pdf
CARDEDGE 44POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 10A DO214AB datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 2-INP SC-70-5 datasheet.pdf
SCR MOD ISO DUAL 2200V 430A datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 26.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
TERMINAL PAP PMAK 4 datasheet.pdf
MOUNTING BUTTON 0.156" NYLON BLK datasheet.pdf